Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 24.11.2013 22:22:59 

*** Vítejte na WEBU FANCLUBU zpěvačky a herečky RENATY  DRÖSSLER ***

Šanson

   Co se skrývá pod ŠANSONEM ... ? 

v originále chanson,
má svůj původ ve Francii. Tato středověká francouzská píseň byla zpívána francouzskými truvéry. Píseň měla jednoduchou melodii a rytmus. Text býval často humorný, satirický a často i frivolní. Nejprve býval šanson jednohlasý, od 13. století též vícehlasý. Formou chansonu byly ballade, rondeau a virelai a kanzona (instrumentální). Mezi nejznámější komponisty chansonů té doby patří : Orlando di Lasso, Johannes Ockeghem nebo Josquine Desprez.

 V 19. století vznikla ve francouzských kabaretech moderní forma   šansonu, která nalezla své uplatnění zejména v zábavním průmyslu.   Posun nastal i v textu šansonů, který se od jednoduchých popěvků vyvinul v poeticky hodnotná básnická díla. Textaři šansonů nezřídka byli a jsou přední básníci. Mezi nejznámější interprety francouzského šansonu patří např. Édith Piaf, Lucienne Boyer, Charles Trenet, Yves Montand, Charles Aznavour, Jacques Brel nebo Gilbert Bécaud.

V Čechách lze rozvoj šansonu datovat od 30. let 20. století. Od kabaretních začátků, kde měl význačné postavení Karel Hašler, přes tvorbu Jaroslava Ježka, až po moderní šanson, jehož nejvýznamnější představitelkou je dodnes Hana Hegerová.

S čím já tedy, rozhodně, nesouhlasím 

Všichni víte proč ...  

 

zdroj : Wikipedie

TOPlist